Translate

piątek, 17 kwietnia 2015

Warzywne muffiny dla niemowlaka na BLW, do śniadaniówki lub na przystawkę, czyli co zrobić z warzywami z rosołu

Tak jak przypuszczałam zakup nowych form do babeczek w cudownie niskiej cenie nie dość, że poprawi mi humor to jeszcze zadziała inspirująco.
Muffiny powstały przy okazji gotowania rosołu. Po zmiksowaniu odpowiedniej porcji warzyw i mięsa na papkę dla dziecka sporo mi jeszcze zostało. Trzeba było coś z nimi zrobić, poza tym lubię mieć dla niej coś czym będzie się mogła sama obsłużyć. Na razie więcej w tym zabawy niż jedzenia, ale zawsze to okazja do nauki nowych umiejętności.

Warzywne muffiny z mięsem z indyka marchewką i cukinią
Składniki:
ugotowane warzywa z rosołu: marchewka, pietruszka, seler
ugotowana marchewka pokrojona w kostkę
cukinia pokrojona w drobną kostkę
mięso z indyka
5 łyżek płatków ryżowych
5 łyżek kaszy manny
1/2 szklanki mąki
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej (zamiast jajka)
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Warzywa zmiksować na papkę. Wymieszać z suchymi składnikami. Dodać pokrojone w kostkę warzywa i mięso. Po nałożeniu do foremek można na wierzchu położyć kawałek masła. Piec ok. 45min w 160-170 stopniach z termoobiegiem.
Dzieciom podawać bezwzględnie ostudzone!!! Nawet lekko ciepłe babeczki w środku będą na tyle gorące, że mogą poparzyć buzię i paluszki.

Jedyna uwaga przy podanych proporcjach i tej ilości proszku babeczki niestety ani odrobiny nie urosły, może z sodą i cytryną wyszłyby lepiej. Przetestuję następnym razem :)

Smacznego! 



Mazowiecka świerzonka po malopolsku czyli miesny klasyk w nowej odsłonie

Miałam okazję spróbować ją poraz pierwszy w przydrożnym barze na trasie Warszawa - Kraków. Później o niej zapomniałam, ale odkryłam ten smak na nowo ostatnio gdy spróbowałam kawałek duszonej do pasztetu łopatki. Wow, jakie to mięso jest smaczne, delikatne, miękkie, soczyste. Kolejną porcję łopatki wieprzowej kupiłam właśnie z myślą o świerzonce, czyli, w klasycznej wersji, po prostu duszonym w sosie własnym mięsie z dużą ilością cebuli, ewentualnie skwarkami. Fajne w tej potrawie jest to, że z każdym kolejnym podgrzaniem jest lepsza :)

Świerzonka odświeżona

Składniki:
1kg łopatki wieprzowej
3 duże cebule
pół niewielkiego selera
masło klarowane
pieprz
sól
majeranek
lubczyk
3 liście laurowe
3 łyżki maki
4 łyżki masła orzechowego (tu znajdziecie przepis na domowe masło orzechowe)

Mieso umyć, osuszyć i pokroić w kostkę. Dwie cebule pokroić w piórka, selera zetrzeć na grubej tarce, całość zeszklić na klarowanym maśle. Seler w sosie rozgotuje się nadając mu lekkiej ostrości i delikatnej zawiesistości. W garnku z grubym dnem rozpuścić odrobinę klarowanego masła i na nim przesmażyć mięso. Zalać wodą, dodać warzywa, przyprawy i dusic pod przykryciem ok. 50-70min do miękkości miesa.
Mąkę rozkłóci w zimnej wodzie, zahartować, dolać do wywaru i całość zagotować.  Sosu jest dużo, ok 1/3 warto więc zredukować dla lepszego, bardziej wyrazistego smaku. Trzecią cebulę podsmażyłam osobno, bo te wcześniej dodane rozpuściły się praktycznie w sosie. Dodałam je pod koniec gotowania. Pod koniec gotowania oddajemy również masło orzechowe, dzięki któremu potrawa osiągnie perfekcyjną konsystencję i niebanalny smak. Zapewniam, że taka przełamana świerzonka zniknie z talerzy w jednej chwili.

Smacznego!

Domowe masło orzechowe

Zainspirowana artykułem dotyczącym najnowszych badań nad korzystnym wpływem spożywania orzechów u niemowląt w profilaktyce alergii postanowiłam znaleźć sposób, by przetestować ową teorię na własnej córce ;) Ma siedem miesięcy, więc jedynym racjonalnym sposobem podania wydaje się być masło orzechowe. Niestety kremy o tej nazwie dostępne w sklepach zwykle zawierają całą masę różnych dodatków, zagęstników, konserwantów, utrwalaczy, a w najlepszym wypadku przynajmniej cukier i sól. Pamiętam nawet, że kiedyś kupiłam masło orzechowe okraszone sloganem "bez soli" i nie dało się go jeść, było okropne. Czym prędzej więc zrobiłam research czy da się zrobić masło orzechowe domowym sposobem. Oczywiście, że się da, w dodatku jest to banalnie proste :)

Domowe masło orzechowe 

Składniki:
orzeszki ziemne

Orzeszki obieramy z łupinek i osłonek. Wrzucamy do blendera lub innego zamkniętego urządzenia miksującego i mielimy tak długo, aż z orzeszków zmienią się w pył a z pyłu w delikatne, kremowe masło orzechowe <3

Najgorsze w całej zabawie jest obieranie, ale smak zdecydowanie jest wart zachodu :)

Smacznego!

wtorek, 14 kwietnia 2015

Wytrawne mazurki, czyli świąteczna pasztetowa uczta :)

W tym roku świąteczny stół pięknie zdobiły nam domowe pasztety. Biorąc pod uwagę jak prosta i wyśmienita jest to rzecz myślę że zagoszczą u nas stałe, do czego i was zachęcam.


Oto moje propozycje:

Pasztet - baza uniwersalna
Pieczony pasztet domowy ze śliwką
Pieczony pasztet domowy z awokado (bez jajka)
Pieczony pasztet domowy z migdałami

Wszystkie pasztety powstały z bazy uniwersalnej. Wyszło mi jej bardzo dużo, więc, żeby urozmaicić nam smaki, mogłam dowolnie dobierać dodatki. To czego nie daliśmy rady zjeść zamroziłam, dzięki czemu jeszcze nie raz smak świat, bez wysilku, powróci na nasz stół :)


Pieczony pasztet domowy z migdałami

Pieczony pasztet domowy z migdałami

Składniki:
porcja uniwersalnej bazy do pasztetów pieczonych
opakowanie migdałów

Migdały zparzamy wrzątkiem. Większość mielimy i dodajemy do masy, pozostałymi dekorujemy wierzch. Pieczemy ok. 50 minut w 160°C.

Pieczony pasztet domowy ze śliwką

Pieczony pasztet domowy ze śliwką

Składniki:
porcja uniwersalnej bazy do pasztetów pieczonych
opakowanie suszonych śliwek

Śliwki zparzamy odrobiną wrzątku.  Część kroimy na drobno i dodajemy do masy. Wysmarowaną margaryną keksówkę wypełniamy do połowy, przykrywamy warstwą śliwek i dopełniamy masą. Pasztet jest bardziej wilgotny, więc pieczemy go nieco dłużej, 60 do 80 minut w 160°C.

Smacznego!

Domowy pieczony pasztet z awokado i tymiankiem (bez jajka)

Domowy pieczony pasztet z awokado i tymiankiem (bez jajka)

Składniki:
porcja uniwersalnej bazy do pasztetów pieczonych !!! z pominięciem jajka/awokado
pół dojrzałego owocu awokado
tymianek

Do masy dodajemy awokado i miksujemy. Doprawiamy tymiankiem. Keksówkę wysmarowaną margaryną napełniamy masa i pieczemy 60 do 80 minut w 160°C.
Pasztet jest delikatniejszy z wyraźnie wyczuwalną "zieloną" nutą.

Smacznego!

niedziela, 12 kwietnia 2015

Prosta baza do pasztetów pieczonych- pasztet wyborny ekstra miesny, bez jaj i maszynki do miesa

Dziś prosta baza do eksperymentów z pasztetami domowymi.

Pasztet wyborny ekstra miesny** - baza uniwersalna *bez maszynki do mięsa *bez jajka

Składniki:
1kg łopatki wieprzowej
0,6kg giczy wołowej bez kości (może być inny rodzaj wolowiny)
0,6kg wątróbek drobiowych 
0,6kg boczku wędzonego
2 duże cebule 
2 duże marchewki
plaster selera
garść suszonych grzybów
3 listki laurowe 
2 duże bułki 
1 jajko lub zamiennie 2 owoce awocado
przyprawy wedle uznania (majeranek, gałka muszkatołowa, pieprz, opcjonalnie sól) 

Mięsiwa pokroić w kostkę. Warzywa obrać. Wszystko wrzucić do dużego garnka ze szczelną pokrywą i grubym dnem, zalać wodą (są dwie szkoły, albo wody niedużo, ale pilnujemy i w razie czego dolewamy, mięso dusi się niejako na parze, albo przykrywamy mięso wodą i gotujemy, następnie jej nadmiar należy odparować- zredukować sos) i z liśćmi laurowymi dusić do miękkości. Podlewać wodą spod grzybów. Mięso i warzywa odcedzic. Sos zredukować. Porwaną na kawałki bułkę wrzucić do wywaru by wciągnęła jego większość. Wszystko razem połączyć i zblendować lub tradycyjnie przepuścić minimum 2 razy przez maszynkę do mięsa. Masę doprawić i dodać jajko lub w przypadku alergików awokado. W wersji drugiej zmiksować ponownie.

Foremki wysmarować margaryna i wypełnić masą. Piec ok. 50 minut w 160°C.

Z powyższych proporcji wychodzi ok 7-8 keksówek 500ml.

Smacznego!